هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

کاربرد عکس رنگی رحم چیست ؟

عکس رنگی رحم - دکتر مهری نصیری
هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم ، معمولا برای بررسی رحم و لوله های رحمی در زنانی که  مشکل باروری دارند بکار می رود . عکس رنگی رحم ، به پزشک این امکان را می دهد که شکل و ساختمان دهانه ی رحم و لوله های فالوپ و هر نوع بدشکلی رحم و ساختار تولید مثلی را ارزیابی کند.این روش همچنین میتواند برای ارزیابی سقط جنینهای مکرر که نتیجه  ناهنجاریهای مادرزادی رحم و نشان دادن وجود و شدت این ناهنجاریها بکار رود .

این  ناهنجاریها شامل موارد زیر است :

1 . توده های توموری

2 .  چسبندگیها

3 . فیبروئیدهای رحمی

مزایای عکس رنگی رحم عبارتند از:

 • این روش با حداقل تهاجم و عوارض نادر همراه است.
 • مدت زمان انجام این روش نسبتاً کوتاه است و می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در خصوص انواع اختلالاتی که باعث ناباروری ویا مشکلات سقط جنین می‌شود، فراهم کند.
 • گاهی اوقات این روش می‌تواند انسداد لوله‌های فالوپ را برطرف ساخته و به بیمار امکان بارداری بدهد.
 • بعد از آزمایش اشعه ایکس هیچ‌گونه آثار تابش اشعه در بدن بیمار باقی نمی‌ماند.
 • اشعه ایکس معمولاً هیچ عوارض جانبی در محدوده تشخیصی برای این آزمایش به همراه ندارد.

 آمادگی های لازم برای عکس رنگی رحم

 برای  اطمینان از اینکه حامله نیستید ، بهتر است انجام عکس رنگی رحم ، یک هفته بعد از شروع عادت ماهانه و قبل ازروزهای تخمک گذاری انجام شود .در سیکلی که قرار است عکس رنگی رحم انجام شود ، نزدیکی های " محافظت شده " داشته باشید .

این  روش نباید زمانیکه  عفونت فعال دارید انجام شود . اگر شما مبتلا به عفونت  مزمن لگنی و بیماری مسری جنسی درمان نشده در زمان انجام عکس رنگی رحم هستید به تکنولوژیست یا پزشک اطلاع دهید .قبل از انجام کار ، ممکن است از شما خواسته شود به منظور تخلیه روده هایتان از یک داروی  مسهل استفاده کنید ،طوریکه رحم و ساختمانهای اطراف آن بخوبی دیده شوند .

قبل از انجام عکس رنگی رحم ، ممکن است به شما یک مسکن ملایم  و یا داروی  بدون نسخه  برای کاهش  ناراحتی های خفیف  شما داده شود .بعضی  از پزشکان یک آنتی بیوتیک قبل و بعد از امتحان تجویز میکنند .

چنانکه شما از داروی  خاصی استفاده می کنید و یا هر نوع حساسیت (مخصوصا"حساسیت به ماده ی حاجب یددار) دارید به پزشک خود اطلاع دهید .

همچنین درباره ی بیماریهای اخیرتان یا دیگر موارد پزشکی تان پزشک خود را آگاه سازید .

ممکن است از شما خواسته شود یک قسمت و یا تمامی لباسهایتان را در آورده و در طول انجام عکس رنگی ، یک گان مخصوص  بپوشید .

شما باید  جواهرات ، عینک ، و یا هر گونه وسایل فلزی  دیگرتان  را در آورید چون اینها ممکن است باعث تداخل در کار تصویر برداری اشعه X شود .

عوارض

این آزمایش ناراحتی خفیفی به همراه خواهد داشت. هنگامی که کاتتر وارد واژن شده و ماده حاجب تزریق می‌شود، ممکن است کمی ناراحتی و گرفتگی عضلات بوجود بیاید، اما بزودی برطرف خواهد شد. همچنین ممکن است سوزش خفیف صفاق (پوشش حفره شکمی) ایجاد شود و باعث گسترش درد در قسمت تحتانی شکم گردد، اما در حد بسیار کم و موقتی است. بسیاری از زنان طی چند روز پس از معاینه، لکه بینی واژینال را تجربه می‌کنند که طبیعی است.

نتایج

متخصص زنان و زایمان تصاویر رحم شما را تجزیه و تحلیل کرده و در خصوص نتایج آن با شما صحبت خواهد کرد. گاهی اوقات یک آزمایش دیگر نیز توصیه می‌شود، زیرا هرگونه اختلال احتمالی نیاز به ارزیابی و بررسی دقیق‌تر و یا استفاده از یک تکنیک تصویربرداری خاص دارد. معاینات بعدی نیز ممکن است لازم باشد. به این ترتیب، پزشک می‌تواند تغییرات یک ناهنجاری را در طول زمان تحت نظارت قرار دهد. گاهی اوقات معاینات بعدی بهترین راه برای اطمینان از این است که درمان مؤثر واقع شده، یا اینکه ناهنجاری شناسایی شده در وضعیت ثابت مانده و یا در طول زمان تغییر کرده است.

زنان باید همیشه هرگونه احتمال حاملگی شان را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهند.

دکتر مهری نصیری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازائی ، میکرو ، IVF ، هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی بورد تخصصی از دانشگاه تهران. در سال 1373 از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فارغ التحصیل شدند و تا سال 1375 مشغول گذراندن طرح پزشکی عمومی در شهر ماهنشان زنجان و مسئول درمانگاه آن شهر بوده اند. بیشتر بخوانید...


  

ساعات کاری کلینیک

 • شنبه 15:00 عصر - 21:00 شب
 • یکشنبه 15:00 عصر - 21:00 شب
 • دوشنبه 15:00 عصر - 21:00 شب
 • سه شنبه 15:00 عصر - 21:00 شب
 • چهارشنبه 15:00 عصر - 21:00 شب
 • پنجشنبه: تعطیل
 • جمعه ها: تعطیل

گواهینامه ها و مجوزها

طراحی و مشاوره تجارت الکترونیک : Motamady.ir